شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق)
شیخ ابوالحسن می گوید:برهمه چیزی کتابت بود،مگربرآب.اگرگذرکنی بردریا،ازخون خویش کتابت کن تا آن کس که درپی تو درآیدداند،که عاشقان ومستان وسوختگان رفته اند...
داغ کن - کلوب دات کام
داغ کن - کلوب دات کام

شیخ ابوالحسن خرقانی

 پسر جعفر پسر سلمان خرقانی،كنیت او ابوالحسن،از عرفای نامی ایران است كه درسال 352 ه.ق در  خرقان متولد و در روز سه شنبه دهم محرم 425 ه.ق در سن 73 سالگی به رحمت حق پیوست و همان جا مدفون شد... 

و در افواه است که: شیخ گفته است که:

 «هر که دست بر سنگ خاک ما نهد و حاجت خواهد روا شود» و مجرب است... 

در نورالعلوم راجع به زندگینامه شیخ چنین آمده است

درخردی مادر و پدر ورا نان دادی و به صحرا فرستادندی تا چهارپای نگه دارد.وی به صحرا رفتی و روزه داشتی و نان به صدقه دادی-شبانگاه بیامدی و روزه گشادی و كس را از آن خبر نبودی.چون كلان تر شد جفت و تخم به وی دادند.روزی تخم انداخته بود و جفت می كرد،بانگ نماز می كردند.شیخ به نماز رفت وكشت می كرد،سر به سجده نهاد و گفت:

"خداوندا،چنین شنیده ام كه هركه را دوست گیری ازخلقان پوشیده كنی"

صنیع الدوله در كتاب مطلع الشمس راجع به سواد شیخ ابوالحسن گفته است:"... شیخ خود بعد از ادراك سن رشد برحسب اراده ی ازلیه از پی تحصیل علم برآمد و علوم شرعیه از حدیث وتفسیر و فقه وغیرها نیك بیاموخت،آنگاه شوق تكمیل نفس ونیل مراتب عالیه درضمیرش پدیدآمد...."

سهروردی

شیخ شهاب الدین یحیی سهروردی،شیخ اشراق،مقام عرفانی شیخ ابوالحسن خرقانی مقتدای فكری وی بایزید بسطامی را هم طراز دانسته و آنان را حكیمان الهی ایران بعد از اسلام دانسته است.

هانری كربن نیز گفته است كه حكمت ایران باستان از طریق عارفانی مانند ابویزید بسطامی و حلاج و ابوالحسن خرقانی منتقل گردیده است....

شیخ ابوالحسن گفت:عجب دارم از این شاگردان كه می گویند:

"پیش استاد شدیم" ولیكن شما میدانید كه من هیچ كسی را استاد نگفتم،كه استاد من خدا بود تبارك و تعالی،و همه پیران را حرمت دارم".

نقل است که چون شیخ را وفات نزدیک رسید گفت: «کاشکی دل پر خونم بشکافتندی و به خلق نمودندی تا بدانندی که با این خدای بت پرستی راست نخواهد آمدن ».پس گفت: «سی گز خاکم فروتر برید که این زمین زبر بسطام است، روا نبود وادب نباشد که خاک من بالای خاک بایزید بود». و آنگاه وفات کرد.

پس چون دفنش کردند شب را برفی عظیم آمد، دیگر روز سنگی بزرگ سپید بر خاک او نهاده دیدند و نشان قدم شیر یافتند.دانستند که آن سنگ را شیر آورده است و بعضی گویند: شیر را دیدند بر سر خاک او طواف می کرد، و در افواه است که: شیخ گفته است که: «هر که دست بر سنگ خاک ما نهد و حاجت خواهد روا شود». و مجرب است.

از بعد آن شیخ را دیدند در خواب. پرسیدند که : «حق - تعالی - با تو چه کرد؟». گفت: «نامه یی به دست من داد. گفتم: مرا به نامه چه مشغول می کنی؟ تو خود پیش از آن که بکردم دانسته ای که از من چه آید و من خود می دانستم که از من چه آید، نامه به کرام الکاتین رها کن که چون ایشان نبشته اند ایشان می خوانند و مرا بگذار نفسی با تو باشم ».

نقل است که محمدبن الحسین گفت: «من بیمار بودم و دل اندوهگن از نفس. آخر شیخ مرا گفت: هیچ مترس در آخر کار، از رفتن جان است که گویی: همی ترسم. گفتم: آری.گفت، اگر من بمیرم پیش از تو، آن ساعت حاضر آیم نزدیک تو در وقت مردن تو، و اگر همه سی سال بود. پس شیخ فرمان یافت و من بهتر شدم ». نقل است که پسرش گفت: «در وقت نزع، پدرم راست بایستاد. و گفت: «در آی و علیک السلام ». گفتم: «یا پدر که را بینی؟». گفت: «شیخ ابوالحسن خرقانی که وعده کرده است، از بعد چندین گاه، و این جا حاضر است تا من نترسم و جماعتی از جوانمردان نیز با او به هم، این بگفت و جان بداد. رحمة الله علیه


چون به ولایت خرقان درآمدم،فصاحتم برسید و عبارتم نماند از حشمت آن پیر تا پنداشتم كه از ولایت خود معزول شدم

استاد ابوالقاسم قشیری

نوع مطلب : قلعه نو خرقان، شیخ ابوالحسن خرقانی، عرفا، 
برچسب ها : شیخ ابوالحسن خرقانی، عاشورا، رحلت ابوالحسن خرقانی، قلعه نو خرقان، عرفا، خرقان،
لینک های مرتبط :

دوشنبه 12 آبان 1393
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


" شیخ ابوالحسن خرقانی " در شهری به نام قلعه نو خرقان با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر در 20 کیلومتری محور شاهرود - آزادشهر آرمیده است. مجموعه آرامگاه با توپوگرافی جالب و جذاب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است . درمرکز مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده ...

شیخ ابوالحسن بر سر در خانقاه خود چنین نوشته بود «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید ، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد»
امروزه این گفتار بشر دوستانه ، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

Telegram: https://telegram.me/mr6599
facebook.com/kharghani.ir


مدیر وبلاگ : رحیمی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
br>

 

 

'); //-->
360 ?±U†?¯
هفته نامه 9 دی
راز تی وی
فروشگاه اینترنتی یاران
سایت تفریحی
سایت ابزاردهی
photoshop
کلیه حقوق این وبلاگ برای شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق) محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic