شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق)
شیخ ابوالحسن می گوید:برهمه چیزی کتابت بود،مگربرآب.اگرگذرکنی بردریا،ازخون خویش کتابت کن تا آن کس که درپی تو درآیدداند،که عاشقان ومستان وسوختگان رفته اند...
داغ کن - کلوب دات کام
داغ کن - کلوب دات کام

یکی از چهره های منحصر به فرد عرفــــان اسلامی، شیخ ابوالحسن خرقـــــــانی است که با تمام تشابهاتش با عرفای بزرگی چون بایزید بسطامی و ابوسعید ابوالخیر، همچنان صدایی تنهاست ...

ابوسعید ابوالخیر با تمام فصاحت و سخن وری که داشت با دیدار شیخ، خاموشی می گزید.

ابوالقاسم قشیری، رساله قشیریه، ارادت بسیار به او داشت تا جایی که وقتی قصد سفر حج داشت به دیدار او رفته و از شیخ اجازه سفر گرفت.

خواجه عبدالله انصاری، چهره محبوب در میان ادبیات عامه اهل ادب و عرفان در وصف او گفته: " وی سید و غوث روزگار بود"

در دنیایی که همه فرمانروایان و شاعرانشان غرق در تملق و تعصب بود، عارفی چون او از هرچه غیر حق، تهی بود.

ابوالحســـــن کیست؟

ابوالحسن علی بن احمد بن جعفربن سلمان خرقـــــــانی در سال 352 در خــــــــرقان (شـــــــــــــاهرود) به دنیا آمد. او مردی روستایی بود که از طریق کشاورزی مخارج خانواده و خانقاه خود را تامین می کرده است.

ابوالحســـــن خـــــــرقانی یکی از مشهورترین عارفان نیمه دوم قرن 4 و اوایل قرن 5 هجری است که شرح حال و زندگیش در اکثر کتاب های صوفیه آمده است. به طوری که عطار در تذکـــــره الاولیا، 55 صفحه به او اختصاص داده و از کرامات شیخ خرقـــــانی نوشته است.

گفته های شیخ ابوالحسن خرقـــــــــــانی را مریدان و شاگردانش در کتابی با عنوان "نورالعلوم" جمع کرده اند.

در مورد خانواده شیخ این طور آمده است که همسری بداخلاق و بد زبان داشته که منکر شیخ بوده و او را بسیار آزار و اذیت می کرده است....

در تمام طول عمرش حتی یک بار هم سفر نکرده است و تمام مدت را در خرقــــــــــــان زندگی کرده و در همان جا در گذشته است.

ابوالحسن خرقـــــــانی یکی از تاثیرگذارترین عارفــــــان ایرانی است. از عشق و ارادتی که به او وجود داشته و دارد همین بس که عطار در یکی از معروف ترین آثارش، 55 صفحه را به او اختصاص داده، ابوسعید ابوالخیر با تمام فصاحت و سخن وری که داشت با دیدار شیخ، خاموشی می گزید.

ابوالقاسم قشیری، رساله قشیریه، ارادت بسیار به او داشت تا جایی که وقتی قصد سفر حج داشت به دیدار او رفته و از شیخ اجازه سفر گرفت.

خواجه عبدالله انصاری، چهره محبوب در میان ادبیات عامه اهل ادب و عرفان در وصف او گفته: " وی سید و غوث روزگار بود"

این زنجیر ارادت به شیخ خرقـــــــــان، قرن به قرن و نسل به نسل در حال گسترش بوده و در بین جهان اسلام او را به یکی از اولیاء الله تبدیل کرده است.

کرامات خرقــــــــانی:

نوشته های بسیاری در مورد کرامات ابوالحسن خرقـــــــانی نوشته شده است، اما قسمت اعظم مقامات او را مسایلی تشکیل می دهد که در دنیای درون او اتفاق می افتد.

" چون به گرد عرش رسیدم، صف صف ملایکه پیشباز می آمدند و مباهات می کردند که ما " کروبیانیم و ما روحانیانیم و ما معصومیانیم." من گفتم: " ما هو الله نیاییم" ایشان خجل گشتند.

ابوالحسن بسیار انسان دوست و در واقع هستی دوست است، از نظر او هر آنچه را که در جهان هستی وجود دارد جزیی از ذات خداوند است و از او جدا نیست. در طریقت او همدلی با انسانیت و جانوران امری اجتناب ناپذیر است.

" و گفت: هر آنکس که رو به شب آرد که مومنی را نیازرده بود، آن روز با پیغامبر زندگانی کرده بود، و اگر مومنی را بیازارد خدای تعالی آن روز طاعتش فرانپذیرد"

بسیار گشاده نظر، بی تعصب و یکی از با گذشت ترین عرفا بود. مظهری است از تسامح و تساهل، همه را بنده خدا می داند، فارغ از هر دین و آیینی.

عارفی درون گرا و محزون بود و هیچگاه به سماع و پایکوبی برنخاست. او تفاوت طریقت خود و ابوسعید را اینگونه بیان می کند که راه ابوسعید بر بسط و گشایش است و راه ما بر قبض و حزن.

یکی از بی پرواترین عارفان بود، بی پروایی، صمیمیت و گستاخی او با خدا سبب شده است که درون وجود او لحظه هایی بگذرد که در ادبیات عرفانی جهان بی همتاست.

" شبی نماز می کرد. آوازی شنید که " هان! بوالحسن ! خواهی که آنچه از تو می دانم با خلق بگویم تا سنگسارت کنند؟" شیخ گفت: " ای بار خدایا ! خواهی تا آنچه از رحمت تو می دانم و از کرم تو می بینم با خلق بگویم تا هیچ کست سجود نکند؟" آوازی شنید که: "نه از تو و نه از من!"

سرانجام این مرد بزرگ عرصه حقیقت، در روز سه شنبه، عاشورای سال 425 هجری قمری در سن 73 سالگی از دنیا رفت و او را در همان خرقــــــــان دفن کرده و تا به امروز زیارتگاه عاشقان اوست.

و گفت" مردمان گویند "خدا و نان" و بعض گویند "نان و خدا" و من گویم " خدای بی نان بی اب، خدای بی همه چیز".

و گفت: الهی، اگر خلق را بیازارم چون که مرا بینند راه بگردانند، و چندین تو را بیازارم و تو با مایی.

شیخ فرمود که: همه چیزها را غایت بدانستم الا سه چیز را: هرگز غایت کید نفس ندانستم و غایت درجات مصطفی و غایت معرفت.

"آسیه ترک بیاتانی

بخش ادبیات تبیان"

منابع:

نوشته بر دریا، محمد رضا شفیعی کدکنی، انتشارات سخن

جستجو در تصوف ایران، عبدالحسین زرین کوب، انتشارات امیر کبیر

مقدمه ای بر مبانی عرفان و تصوف، سید ضیاءالدین سجادی، انتشارات سمت

نوع مطلب : شیخ ابوالحسن خرقانی، قلعه نو خرقان، عرفا، 
برچسب ها : شیخ ابوالحسن خــــــرقانی، عرفان ایرانی، ابو سعید ابوالخیر، خواجه عبد الله انصاری، ابوالقاسم قشیری، سید و غوث روزگار، دهستان خـــــــــرقان،
لینک های مرتبط :

شنبه 16 فروردین 1393


درباره وبلاگ


" شیخ ابوالحسن خرقانی " در شهری به نام قلعه نو خرقان با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر در 20 کیلومتری محور شاهرود - آزادشهر آرمیده است. مجموعه آرامگاه با توپوگرافی جالب و جذاب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است . درمرکز مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده ...

شیخ ابوالحسن بر سر در خانقاه خود چنین نوشته بود «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید ، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد»
امروزه این گفتار بشر دوستانه ، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

Telegram: https://telegram.me/mr6599
facebook.com/kharghani.ir


مدیر وبلاگ : رحیمی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
br>

 

 

'); //-->
360 ?±U†?¯
هفته نامه 9 دی
راز تی وی
فروشگاه اینترنتی یاران
سایت تفریحی
سایت ابزاردهی
photoshop
کلیه حقوق این وبلاگ برای شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق) محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات