شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق)
شیخ ابوالحسن می گوید:برهمه چیزی کتابت بود،مگربرآب.اگرگذرکنی بردریا،ازخون خویش کتابت کن تا آن کس که درپی تو درآیدداند،که عاشقان ومستان وسوختگان رفته اند...
داغ کن - کلوب دات کام
داغ کن - کلوب دات کام

انصاف یعنی طرف حق را گرفتن ، قبول کردن منطق حق و حق را به ذی حق دادن اگرچه به زیان خود انسان باشد

هرکه به اندازه دانه خردلی در دلش تعصب باشد ، خداوند در قیامت او را با اعراب جاهلی محشور می نماید

کم نیستند کسانی که تمایلات و هواهای نفسانی خویش را حق مطلق و راه درست می پندارند وحق و عقل را چون به زیان آنان است ، باطل و نادرست

عقل ، عامل اصلاح جامعه

حضرت علی (علیه السلام ) می فرماید : صلاح البرقه العقل . اصلاح امور جامعه به عقل وابسته است . سعادت و صلاح فرددر گرو صلاح و سعادت اجتماع است و صلاح اجتماع به دست خردمندان جامعه است . ملتی که دارای خرد و درك اجتماعی است ، سربلند است ؛ جامعه ای که زمامداران و کارگزاران آن اهل درك و تدبیر باشند و مدیر و مدبر ، کاردان و باتجربه ، همواره رو به سعادت و صلاح می رود . اگر مردم کارها را به عقلای خود واگذارند و کارگزاران خود را از میان خردمندان با تدبیر انتخاب کنند ، روز به روز به سوی کمال و شکوفایی و بالندگی پیش می روند . امیر مومنان (علیه السلام )می فرماید : بالعقل صلاح کل امر. با عقل همه کارها اصلاح می شود . و العقل مصلح کل امر . به وسیله عقل همه چیز رامی توان اصلاح کرد . مردم در رای دادن ها و انتخاب افراد برای مقام های کلیدی و حساس پیش از آن که به معیارهای دیگر توجه کنند ، باید به کاردانی و عقل و درایت و ایمان فرد مورد نظر بنگرند ، فردی عاقل و کاردان برای کشور مفیدتر از افرادی است که تجربه و کاردانی یا عقل و درایت ندارند .

دنیا زدگی ، آفت عقل

حضرت علی (علیه السلام ) می فرماید : العاقل من زهد فی دنیا دنیه .خردمند کسی است که به دنیای پست بی رغبت باشد.همان گونه که شهوات و هواهای نفسانی و گناهان آفت عقل است و عقل سالم را به اسارت خود در می آورد وبیمار می سازد و از دیدن بدی ها و زشتی ها نابینا و ناتوان می سازد ، دنیازدگی و عشق به مظاهر مادی نیز آفت بزرگی است که عقل آدمی را از خاصیت و درك صحیح می اندازد . اگر انسان می خواهد همیشه از راهنمایی های سودمند عقل بهره گیرد ، سخت باید مراقب باشد که تشنه و عاشق دنیا و مظاهر پوچ و فریبنده آن نشود ، وگرنه با دیوانگان نه تنها فرقی خواهد کرد ، بلکه خطرش بسیار بیش تر خواهد بود . حضرت علی (علیه السلام ) فرمود : العاقل من غلب هواه و لم یبع آخرته بدنیاه . خردمند کسی است که بر هوای نفس خود غالب شود و هرگز بهشت خود را به دنیا نفروشد . باری ، دنیا زدگی چشم عقل را کور می کند و آدمی را به ورطه سقوط می لغزاند . مباد که دنیا اصل و هدف تو در زندگی باشد!

انصاف داشتن

امام علی (علیه السلام ) می فرماید : الانصاف یرفع الخلاف و یوجب الائتلاف.اگر در جامعه و خانواده و هر جای زندگی انصاف حاکم شود ، اختلاف برطرف می شود و به جای آن الفت و وحدت پدید می آید . انصاف در زندگی اثرات مثبت بسیاری دارد و محبت و همدلی می آورد و کینه و دشمنی ها را برطرف ، خدا را خشنود و اطرافیان را راضی می سازد . انصاف یعنی طرف حق را گرفتن ، قبول کردن منطق حق و حق را به ذی حق دادن اگرچه به زیان خود انسان باشد . اگر آدمی با کسی نزاع می کند، و خود مقصر است ، اعتراف به تقصیر کند و از طرفش عذر خواهی نماید ، اگر حق کسی را خورده ، اعتراف کند و حق رابرگرداند ، اگر قضاوت بی جایی کرده ، جبران نماید و معذرت خواهی کند و اگر همسرش حق می گوید ، بپذیرد . اگر فردکوچکتری موضوع را مطرح کرده و ایراد می گیرد و ایراد وارد است ، نگوید او کوچکتر است و برای من زشت است که سخن او را قبول کنم ، بلکه راحت بپذیرد و به اشتباه خود اعتراف نماید . ریشه اختلافات و جنگ ها و نزاع های اجتماعی بی انصافی است و ریشه وحدت و رفع اختلافات همان انصاف و حق را پذیرفتن است .

دوری از تعصب

پیامبر خدا صلی الله علیه و اله می فرماید : لیس منا من دعا الی عصبیه . از ما نیست کسی که دیگران را به تعصب فرا بخواند. تعصب خشک و حساسیت غیر منطقی روی فرد یا گروهی یا موضوعی و جریان خاصی کر خردمندانه ای نیست ، جز این که موجب تنش و اختلافات ، جدایی ، کشمکش ، از دست دادن ایمان و شقاوت ابدی می شود . پس مواظب باش هیچ گاه روی چیزی و موضوعی یا فردی تعصب نابجا و جاهلانه نداشته باشی ، حتی تعصب روی وطن ، شهر ، قبیله ، طایفه و غیره . فقط حق برای تو مهم باشد و روی آن محکم باشد؛ زیرا تعصب در احکام الهی و حفظ و حراست از دین از کمال ایمان است که از آن به غیرت دینی تعبیر می شود ، ولی حساسیت های نابجا محکوم است ، چون منجر به دفاع ناحق از آن ها می شود ولغزیدن در بی عدالتی . رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمود : من کان فی قلبه حبه من خردل من عصبیه بعثه الله یوم القیامه مع اعراب الجاهلیه  هرکه به اندازه دانه خردلی در دلش تعصب باشد ، خداوند در قیامت او را با اعراب جاهلی محشور می نماید. من تعصب او تعصب له فقد خلع الایمان من عنقه  . هرکه تعصب ورزد یا برایش تعصب ورزند ، بند ایمان از گردنش برداشته است . در حدیث دیگر امام صادق (علیه السلام ) فرموده است : من تعصب عصبه الله بعصابه من نار. هرکه تعصب دارد ، خداوند دستمالی از آتش به پیشانی او خواهد بست .

نوع مطلب : قلعه نو خرقان، شیخ ابوالحسن خرقانی، 
برچسب ها : قلعه نو خرقان، شیخ ابوالحسن خرقانی، بسطام،
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 21 آذر 1392


درباره وبلاگ


" شیخ ابوالحسن خرقانی " در شهری به نام قلعه نو خرقان با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر در 20 کیلومتری محور شاهرود - آزادشهر آرمیده است. مجموعه آرامگاه با توپوگرافی جالب و جذاب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است . درمرکز مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده ...

شیخ ابوالحسن بر سر در خانقاه خود چنین نوشته بود «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید ، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد»
امروزه این گفتار بشر دوستانه ، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

Telegram: https://telegram.me/mr6599
facebook.com/kharghani.ir


مدیر وبلاگ : رحیمی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
br>

 

 

'); //-->
360 ?±U†?¯
هفته نامه 9 دی
راز تی وی
فروشگاه اینترنتی یاران
سایت تفریحی
سایت ابزاردهی
photoshop
کلیه حقوق این وبلاگ برای شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق) محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات