شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق)
شیخ ابوالحسن می گوید:برهمه چیزی کتابت بود،مگربرآب.اگرگذرکنی بردریا،ازخون خویش کتابت کن تا آن کس که درپی تو درآیدداند،که عاشقان ومستان وسوختگان رفته اند...
داغ کن - کلوب دات کام
داغ کن - کلوب دات کام

ازمعاصران نامی شیخ ابوالحسن خرقانی ، شیخ ابوسعید ابوالخیر عارف و شاعر و مبتکر رباعیات عرفانی به زبان پارسی است

به طوری که بارها به خـــــــــــرقان سفر کرده و با شیخ ابوالحسن دیدار داشته است

عطار می نویسد: شیخ ابوسعید گفته است :

" من خشت خام بودم،چون به خـــــــــــرقان رسیدم،گوهربازگشتم "

محمد منور، درکتاب اسرارالتوحید فی مقامات شیخ ابی سعید در مورد این ملاقات می نویسد:

چون شیخ ما ابوسعید به خــــرقان رسید و درخانقاه شد،درخانقاه شیخ بوالحسن مسجد خانه ای است.شیخ ابوالحسن در آنجا بود،برپاخاست وتا میان مسجد خانه پیش شیخ باز آمد وآنجا دست به گردن یکدیگرفرا کردند.شیخ بوالحسن میگفت: " چنان داغ رامرهم چنین نهند و چنین قدم را،قربان جان بوالقاسم سازند " پس شیخ ابوالحسن،شیخ ابوسعید را دست گرفت که برجای من بنشین. او نشست.هردومیانه خانه بنشستند وهردو میگریستند.شیخ ابوالحسن،شیخ بوسعید را گفت:سخن بگو،مرانصیحتی کن . شیخ بوسعید گفت: " او را باید گفت " .

پس مقریان با شیخ بو سعید بودند،اشارت کردند که قرآن بخوانید. قرآن بر خواندند و صوفیان بسیار بگریستند و نعره ها زدند و هردو شیخ بسیار بگریستند.شیخ ابوالحسن،خرقه،ازسر زاویه خود به مقریان انداختند.

پس خانگکی جداکردند بو سعید را،تا وی زاویه در آنجا بنهاد وبه خلوت درآنجا می بود.وشیخ بوالحسن جماعت یک به یک را نصیحت می کرد که گوش دارید که این مرد معشوقه مملکت است وبر همه سینه ها اطلاع دارد تافضیحت نگردید.وشیخ بو سعید،در این کرت،سه شبانه روز پیش شیخ ابوالحسن بود، ودر این سه شبانه روز،هیچ سخن نگفت.شیخ بوالحسن وی را معاوضه ی سخن می کرد.شیخ بوسعید گفت: " ما را بدان آورده اند تاسخن بشنویم.او را باید گفت "

پس شیخ ابوالحسن گفت: " تو حاجت مایی از خدای متعال "   ما از خدای تعالی به حاجت خواسته ایم که دوستی از دوستان خویش بفرست ، تا ما این سِر های تو، به او هویدا گوییم.   تو آن حاجت مایی .

من پیر بودم وضعیف به تو نتوانستم آمد ،تو را قوت بود وعدت ،تو را به ما آوردند.  تو را به مکه نگذراند .تو عزیزتر از آنی که تو را به مکه برند. کعبه را به تو آرند ، تا تو را طواف کند ........

این گفتار ادامه دارد ......

 

 

منبع :

مقامات شیخ ابوالحسن خرقانی، به کوشش و نگارش دکتر عبدالرفیع حقیقت (رفیع)

نوع مطلب : قلعه نو خرقان، شیخ ابوالحسن خرقانی، عرفا، 
برچسب ها : دیدارشیخ ابوالحسن خرقانی و ابوسعیدابوالخیر، قلعه نو خرقان،
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 21 آذر 1392


درباره وبلاگ


" شیخ ابوالحسن خرقانی " در شهری به نام قلعه نو خرقان با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر در 20 کیلومتری محور شاهرود - آزادشهر آرمیده است. مجموعه آرامگاه با توپوگرافی جالب و جذاب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است . درمرکز مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده ...

شیخ ابوالحسن بر سر در خانقاه خود چنین نوشته بود «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید ، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد»
امروزه این گفتار بشر دوستانه ، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

Telegram: https://telegram.me/mr6599
facebook.com/kharghani.ir


مدیر وبلاگ : رحیمی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
br>

 

 

'); //-->
360 ?±U†?¯
هفته نامه 9 دی
راز تی وی
فروشگاه اینترنتی یاران
سایت تفریحی
سایت ابزاردهی
photoshop
کلیه حقوق این وبلاگ برای شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق) محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات