شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق)
شیخ ابوالحسن می گوید:برهمه چیزی کتابت بود،مگربرآب.اگرگذرکنی بردریا،ازخون خویش کتابت کن تا آن کس که درپی تو درآیدداند،که عاشقان ومستان وسوختگان رفته اند...
داغ کن - کلوب دات کام
داغ کن - کلوب دات کام

و گفت: «گاه ابوالحسن اویم، گاه او ابوالحسن من است »

معنی آن است:

چون ابوالحسن در فنا بودی ابوالحسن او بودی و چون در بقا بودی هرچه دیدی همه خود دیدی و آنچه دیدی ابوالحسن او بودی.

 نقل است که گفت: «یک شب حق - تعالی -را به خواب دیدم، گفتم: شصت سال است تا در امید دوستی تو می گذارم و در شوق تو باشم، حق - تعالی - گفت: به سالی شصت طلب کرده ای و ما در ازل آلازال در قدم دوستی تو کرده ایم »

و گفت: «یک بار دیگر حق - تعالی - را به خواب دیدم که گفت: یا ابوالحسن! خواهی که تو را باشم؟ گفتم: نه، گفت، خواهی که مرا باشی؟ گفتم: نه، گفت: یا اباالحسن! خلق اولین و آخرین در استیاق این بسوختند تا من کسی را باشم، تو مرا این چرا گفتی؟ گفتم: بار خدایا این اختیار که تو به من کردی از مکر تو ایمن کی توانم بود؟ که تو به اختیار هیچ کس کار نکنی،»

و گفت: «شبی به خواب دیدم که مرا به آسمان بردند. جماعتی را دیدم که زار زار می گریستند از ملایکه. گفتم: شما کیستید؟ گفتند: ما عاشقان حضرتیم، گفتم: ما این حالت را در زمین تب و لرز گوییم و فسره، شما نه عاشقانید، چون از آنجا بگذشتم ملایکه مقرب پیش آمدند. و گفتند: نیک ادبی کردی آن قوم را که ایشان عاشقان حضرت نبودند به حقیقت. عاشق آن کسی می باید که از پای سر کند و از سر پای، و از پیش پس کند و از پس پیش و از یمین یسار کند و از یسار یمین. که هر که یک ذره خویش را باز می یابد یک ذره از آن حضرت خبر ندارد. پس از آنجا به قعر دوزخ فرو شدم. گفتم: تو می دم تا من می دمم، تا از ما کدام غالب آید!»

و گفت: «در خواستم از حق - تعالی - که مرا به من نمایی چنان که هستم. مرا به من نمود با پلاسی شوخگن، و من همی درنگرستم و می گفتم: من اینم؟ ندا آمدی: آری. گفتم: آن همه ارادت و خلق و شوق و تضرع و زاری چیست؟ ندا آمد که: آن همه ماییم، تو اینی »

و گفت: «چون به هستی او در نگرستمی، نیستی من از هستی خود سر برآورد. چون به نیستی خود نگرستم هستی خود را نیستی من برآورد، پس ماندم، در پس زانوی خود بنشستم، تا دمی بود. گفتم: این نه کار من است »

و گفت: «گاه ابوالحسن اویم، گاه او ابوالحسن من است » - معنی آن است: چون ابوالحسن در فنا بودی ابوالحسن او بودی و چون در بقا بودی هرچه دیدی همه خود دیدی و آنچه دیدی ابوالحسن او بودی.

معنی دیگر آن است که: در حقیقت چون الست و بلی او گفت، پس آن وقت که بلی جواب داد ابوالحسن او بود و ابوالحسن ناموجود، پس ابوالحسن او بوده باشد.

معنی این در قرآن است که می فرماید: قوله - تعالی - و مارمیت اذرمیت و لکن الله رمی - و گفت: «نردبانی بی نهایت باز نهادم تا به خدا رسیدم. قدم بر نخست پایه نردبان که نهادم به خدا رسیدم »

معنی آن است که به یک قدم به خدا رسیدن دنی است و چندان نردبان بی نهایت نهادن متدنی، یکی سفر است فی نورالله و نورالله بی نهایت است

نوع مطلب : قلعه نو خرقان، شیخ ابوالحسن خرقانی، عرفا، 
برچسب ها : شیخ ابوالحسن خرقانی، قلعه نو خرقان، ذکرشیخ ابوالحسن خرقانی، خــــــــــــرقان،
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 21 آذر 1392


درباره وبلاگ


" شیخ ابوالحسن خرقانی " در شهری به نام قلعه نو خرقان با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر در 20 کیلومتری محور شاهرود - آزادشهر آرمیده است. مجموعه آرامگاه با توپوگرافی جالب و جذاب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است . درمرکز مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده ...

شیخ ابوالحسن بر سر در خانقاه خود چنین نوشته بود «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید ، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد»
امروزه این گفتار بشر دوستانه ، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

Telegram: https://telegram.me/mr6599
facebook.com/kharghani.ir


مدیر وبلاگ : رحیمی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
br>

 

 

'); //-->
360 ?±U†?¯
هفته نامه 9 دی
راز تی وی
فروشگاه اینترنتی یاران
سایت تفریحی
سایت ابزاردهی
photoshop
کلیه حقوق این وبلاگ برای شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق) محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic