شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق)
شیخ ابوالحسن می گوید:برهمه چیزی کتابت بود،مگربرآب.اگرگذرکنی بردریا،ازخون خویش کتابت کن تا آن کس که درپی تو درآیدداند،که عاشقان ومستان وسوختگان رفته اند...
داغ کن - کلوب دات کام
داغ کن - کلوب دات کام
«هرکه دراین سرا درآید نانش دهید وازایمانش مپرسید،چه آن کس که به درگاه باری تعالی به جان ارزدالبته برخوان بوالحسن به نان ارزد»
  

uploadtak.com/images/w38_16022.jpg

  از مقاصد متنوع توریسم در شهرستان شاهرود گردشگری معنوی و عرفانی می باشد که از جمله جذاب‌ ترین تورهایی هستند که در عرصۀ گردشگری جایی برای خود باز نموده و مشتاقان انبوهی دارند.

از دیدگاه کارشناسان گردشگری، شاهرود به دلیل وجود آرامگاه  بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی، شیخ عمادالدین و شیخ جلال الدین به مهد عرفان مشهور است.

شیخ ابوالحسن خرقانی
درشهری به نام خرقان در 20 کیلومتری شمال شاهرود آرمیده است. مجموعه آرامگاه با توپوگرافی جالب و جذاب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است . درمرکز مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده و در آن نوشتار فارسی به کار رفته که بدین مظمون است: «گفت علی شیخ قدس الله رحمه: قبله بر پنج است؛ کعبه، قبله مومنان است . بیت المعمور، قبله فرشتگان است. عرش، قبله دعاگویان است و حق، قبله جوانمردان و دوستان».

شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن ‌سلمان خرقانی
«یا علی بن احمد» عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری از چهره های بسیار درخشان عرفان ایرانی است كه در آزاد اندیشی و مردم‌گرائی جهانی و وسعت نظر انسانی و تفكر والای عرفانی ممتاز و كم نظیر است. گفتار و كردار این عارف كیهان‌ گرای ایرانی كه در نیمه دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری در خرقان شاهرود می زیسته، در طی گذشت نزدیك به یك هزار سال همواره مورد توجه، مطالعه و سرمشق عارفان، شاعران، متفكران و محققان بوده است.

شیخ ابوالحسن بر سردر خانقاه خود چنین نوشته بود «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد». امروزه این گفتار بشر دوستانه، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

وی در سال 351 یا 352 هجری در 
خرقان متولد و در روز سه شنبه دهم محرم (روز عاشورا) سال 425 هجری در سن هفتاد و سه سالگی در همان جا جهان را بدرود گفت. مشهور است كه مانند عارف معروف معاصر خود شیخ ابو سعید ابوالخیر، خرقه ارشاد و طریقت از شیخ ابوالعباس احمد بن محمد عبدالكریم قصاب آملی داشته است.

در منقولات و حكایات باقی مانده است كه شیخ ابوسعید ابوالخیر، ابوعلی سینا فیلسوف نامی و ناصر خسرو قبادیانی، شاعر و متفكر ایرانی كه معاصر
شیخ ابوالحسن خرقانی بوده‌اند به خرقان رفته و با وی صحبت داشته و مقام معنوی وی را ستوده‌اند. گفته ‌اند كه سلطان محمود پادشاه مقتدر غزنوی به دیدار شیخ ابوالحسن خرقانی رفته و از وی كسب فیض كرده و نصیحت خواسته اند.

در مورد ارتباط معنوی بایزید بسطامی عارف قرن دوم و سوم هجری با
شیخ ابوالحسن خرقانی كه از وفات بایزید 234 هجری تا تولد شیخ ابوالحسن 351 یا 352 هجری یكصد و هفده یا هجده سال فاصله است مطالب زیادی در آثار نویسندگان و محققان به ویژه عارفان قرن های بعد آمده كه قابل توجه و تأمل می‌باشد.

بدیهی است اینگونه ارتباطات آشكار مؤید بقای روح و استمرار و انتقال هویت و معنویت پنهان از چشم ظاهربین بشری است كه فهم ضعیف و محدود ما به ندرت قادر به درك جلوه هایی از آن می‌باشد. شیخ فرید الدین عطار نیشابوری عارف بزرگ قرن ششم و هفتم هجری در این باره می‌نویسد:


نقل است كه شیخ بایزید هر سال یك نوبت به زیارت خرقان شدی بسر ریگ كه آنها قبور شهداست، چون بر خرقان گذر كردی باستادی و نفس بركشیدی، مریدان از وی سؤال كردند كه شیخا ما هیچ نمی‌شنویم، گفت: آری كه از این ده، بوی مردی می‌شنوم، مردی بود نام او علی و كنیت او ابوالحسن به درجه از من پیش بود، بار عیال كشد و كشت كند و درخت نشاند.


جلال الدین محمد رومی، مولوی عارف بزرگ قرن هفتم هجری، در دفتر چهارم مثنوی، نظریه و گفتار
شیخ ابوالحسن خرقانی را درباره پیش بینی جزئیات وجود و ظهور خود توسط بایزید بسطامی در یکصد و تقریباً بیست سال چنین سروده است:

هـمچـنـان آمـد کـه او فـرمـوده بـود        بـوالـحـسـن از مـردمـان آن را شـنـود

که: حـسـن بـاشـد مـریـد و امتم              درس گـیـرد هـر صـبـاح از تـربــتــــم

گفت: من هم نیز خوابش دیده ام                 وز روان شـیـخ ایـــــن بـشـنـیـده ام

هر صباحی رو نـهـادی سوی گور       ایـسـتـادی تـا ضـحـی انـدر حـضـــور ...

خواجه عبدالله انصاری «پیر هرات»، عارف بزرگ قرن پنجم هجری و گوینده رسائل مقالات و مناجات های خوش آهنگ و دلنشین و سوزناک و سراپا هنر عرفانی از شاگردان و مریدان خاص شیخ ابوالحسن خرقانی بوده است. وی سال ها در خرقان به سر برده و در خانقاه خرقان از محضر پر برکت شیخ ابوالحسن خرقانی کسب فیض کرده تا به سرحد کمالات معنوی نائل شده است. چنانکه خود گفته است: «مشایخ من در حدیث و علم و شریعت بسیارند. اما پیر من در تصوف و حقیقت شیخ ابوالحسن خرقانی است اگر او را ندیدمی کجا حقیقت دانستمی» خواجه عبدالله انصاری در مناجات و مقالات خود درباره درک فیض از مکتب شیخ بزرگ خرقان چنین آورده است: عبدالله مردی بود بیابانی، می رفت به طلب آب زندگانی، ناگاه رسید به شیخ ابوالحسن خرقانی، دید چشمۀ آب زندگانی، چندان خورد که از خود گشت فانی، که نه عبدالله ماند و نه شیخ ابوالحسن خرقانی، اگر چیزی می دانی من گنجی بودم نهانی، کلید او شیخ ابوالحسن خرقانی.

مقام معظم رهبری:
در سفر به شاهرود (20 آبان ماه 1385) چنین فرمودند: اینجا منطقۀ عالِم‏خیز است؛ منطقۀ معلمان دین و اخلاق. در زمان گذشته هم نام بایزید بسطامى و ابوالحسن خرقانى را همۀ مسلمانان و مرتبطین با معارف اسلام ولو غیرمسلمان شنیده‏اند. البته امثال بایزید و ابوالحسن خرقانى را با این مدعیان صوفیگرى نباید اشتباه كرد. آنها داستان دیگرى دارند و ماجرا و سخن چیز دیگرى است.

گفتارهایی از شیخ ابوالحسن خرقانی:

خدای را آنجا دیدم که خود را ندیدم

***
سفر پنج است:

اول به پای

دوم به دل

سوم به همت

چهارم به دیدار

پنجم در فنای نفس

***
چون نیستی خویش به وی دهی

او نیز هستی خویش به تو دهد

***
آن کس که نماز کند و روزه دارد

به خلق نزدیک بود

و آن کسی که فکرت کند به خدای

***
عافیت در تنهایی یافتم
و سلامت در خاموشی

***
uploadtak.com/images/w38_16022.jpgنوع مطلب : قلعه نو خرقان، شیخ ابوالحسن خرقانی، 
برچسب ها : شیخ ابوالحسن خرقانی، خرقان، عرفا، قلعه نو خرقان،
لینک های مرتبط :

سه شنبه 15 مرداد 1392
یکشنبه 31 شهریور 1392 10:08 ق.ظ
آقا بی خیال .
من پاسخ می خواهم که اگر دیگران گفتند جواب بدهم شما هم که می گویی دوریالی و هویت نامعلوم
از خیرش گذشتم و سعی میکنم از جای دیگر پرس و جو کنم.
شنبه 30 شهریور 1392 01:33 ب.ظ
آقا جواب بده به این موضوع تا از این گزارش ها دیگر ننویسند.علمی هم تیر خلاص به او بزن . وبلاگش ایراد دارد یعنی چه؟هدر چیه؟
رحیمی

آدم باید ، به کسی جواب دهد که معلوم الحال باشد.
نه اینکه با اسمی جعلی (شاهرودی) و اسم وبلاگ شاهرودی که از پشت بسطام و از روستای .... که جدیدا تاسیس شده و از همان جا هم اداره می شود ، جواب دهد
هر موقع هویت این شخص مشخص شد ، شاید جوابش را دهم

آخه مطالبش بیشتر به طنز شبیه تا یه مطلب ...
خداییش بازم از این وبلاگ های دو ریالی ، میشناسی معرفی کن ، برا موقع های بیکاری ، واسه خنده خوبه

مطلب نوشته واسه عرفان شرق و دلایل کنسل شدن اون ....
بنده خدا خودش احمق تشریف داره ، و متاسفانه خواننده های وبلاگه دو ریالی خودش رو هم مثل خودش احمق فرض می کنه (از چیزی خبر نداره ، چیز شعر مینویسه واسه دلایل کنسل شدن همایش عرفان شرق)
کرکر خنده هست ، خداییش هههههههه
به همین بنده خدا اگه بگی دو خط واسه عرفان و شیخ خرقان و بایزید بنویس ، نمیتونه حالا واسه ما شده ، وبلاگ نویس
اون اگه اینکاره بود ، عکسای جانور توی وبلاگش رو عوض می کرد


وبلاگ دو ریالی
هههههههههه


درباره وبلاگ


" شیخ ابوالحسن خرقانی " در شهری به نام قلعه نو خرقان با جمعیتی بالغ بر 4000 نفر در 20 کیلومتری محور شاهرود - آزادشهر آرمیده است. مجموعه آرامگاه با توپوگرافی جالب و جذاب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته شده است . درمرکز مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شده ...

شیخ ابوالحسن بر سر در خانقاه خود چنین نوشته بود «هر که در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید ، چه آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد»
امروزه این گفتار بشر دوستانه ، شعار ملی گردشگری کشورمان است.

Telegram: https://telegram.me/mr6599
facebook.com/kharghani.ir


مدیر وبلاگ : رحیمی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
br>

 

 

'); //-->
360 ?±U†?¯
هفته نامه 9 دی
راز تی وی
فروشگاه اینترنتی یاران
سایت تفریحی
سایت ابزاردهی
photoshop
کلیه حقوق این وبلاگ برای شیخ ابوالحسن خرقانی (352_425 ه.ق) محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات